ILDL125H013
- Product Feature 1:
- 125mm cut out
- Product Feature 2:
- 2000lm
- Product Feature 3:
- 65 Degrees Beam
- Product Feature 4:
- Highly efficient - 100lm/W
- Product Feature 5:
- 3000K
- Product Feature 6:
- IP44
- Product Feature 7:
- Non-Dimmable
- Availability:
100+
Call us on 0208 451 8700 to check the next availability
Suggested products
Details
| Barcode | 5055788250241 |
|---|---|
| Quick Order Code | 652379 |
| Category | Downlights |
| Range Name | Recess Pro |
| Product Type | LED Downlights |
| Product Body Finish | Matt white |
| Market Segment | Commercial indoor |
| Finish | Matt White |
| Fixed/Tiltable | Fixed |
| Warranty (Years) | 3 |
Physical Data
| Product Depth (mm) | 70 |
|---|---|
| Product Weight (g) | 490 |
| Diameter (mm) | 140 |
| Optic | PMMA diffuser |
| Material | Aluminium |
| Overall diameter (mm) | 140 |
| Cut Out Diameter (mm) | 125 |
| Luminaire Fixing | Wall/Ceiling mounted |
| Placement / Application | Indoor, General Lighting |
Light Data
| Luminous Flux in Lumens (lm) | 2000 |
| Luminous efficacy (lm/W) | 100 |
| Correlated Colour Temperature (CCT) (K) | 3000 |
| Colour Temperature | 3000 - Warm White |
| Colour Temperature Name | Warm White |
| Beam Angle | 65 |
| Colour Rendering Index (CRI) | 80 |
| LED Type | Surface mounted device (SMD) |
| Lifetime (hours) | 60000 |
| Switching Cycles | 15000 |
| Light Source | Non-replaceable |
Electrical Data
| Power (W) | 20 |
| Power Consumption (W) | 20 |
| Voltage Range (v) | 220-240VAC 50/60Hz |
| Wattage equivalent (W) | CFL 2 X 18W |
| Dimming | Non-Dimmable |
| Driver Included | Yes |
| EN | EN 60598, EN 55015, EN 61547, EN 61000 |
| LVD Certified | Yes |
Environmental
| LVD Certified | Yes |
| CE RoHS | Yes |
| New Energy Rating | F |
| EU Luminaire | L |
| Hg 0% (Mercury Free) | Yes |